Kolmas sektor

Pandivere piirkonna seltside tegevus on pikaajaliste traditsioonidega. Piirkonna kõige vanemaks tegutsevaks seltsiks võib lugeda Väike-Maarja Põllumeeste seltsi, mis asutati 1895. aastal.

Kolmas (mittetulunduslik,valitsusväline) sektor on kodanikualgatuse ja vabatahtlikkuse põhimõtetel kasumit mittetaotlevate ühenduste ja huvigruppide vormis toimiv üks ühiskonna keskne osa.

Kui otsustate vabaühenduse asutamise kasuks, tuleks eelnevalt tutvuda kehtiva seadusandlusega www.riigiteataja.ee ning läbi lugeda kasulik info Eesti Mittetulundusühingute ja Sihtasutuste Liidu kodulehelt: www.ngo.ee

Spetsiifilised ühingud peavad lisaks järgima veel ametiühingute-, erakonna-, kirikute ja koguduste- ning korteriühistute jt seadusi.

Mittetulundusühingu tegevuse korraldamiseks  annab soovitusi ajakirja "Spetsilalist " 2015.aasta oktoobrikuu erinumber. Soovitustega saab tutvuda siin.

Ühendused nagu teised juriidilised isikud on raamatupidamiskohuslased ja peavad järgima raamatupidamise seadust, tulumaksuseadust jt maksustamisega seotud seadusi ja määrusi.

Kolmandas sektoris tegutsevate organisatsioonide vormideks on:

  • mittetulundusühing(MTÜ)
  • sihtasutus(SA)
  • seltsing

MTÜ on liikmelisusel põhinev juriidilise isiku staatust omav mittetulunduslik ühendus. Selleks, et otsustada kas valida ettevõtte või ühenduse vorm, peab kõigepealt määratlema oma tegevuse eesmärgi.Kui selleks on majandustegevuse kaudu tulu saamine, tuleb otsustada äriühingu kasuks. MTÜ tulu võib kasutada üksnes põhikirjaliste eesmärkide saavutamiseks ja kasumit ei või jaotada oma liikmete vahel.

SA on testamendi alusel või ühe või mitme füüsilise või juriidilise isikute poolt põhikirjas toodud eesmärkidel vara valitsemiseks ja kasutamiseks loodud juriidiline isik, millel ei ole liikmeid.

Seltsing on kodanikeühenduse lepinguline vorm, kus koostööpartnerid ehk seltsinglased(kaks või enamat isikut) lepivad kokku oma panuse andmises ühise eesmärgi saavutamiseks omavahelise kokkuleppe alusel( VÕS ~58).  Kuna tegemist pole juriidilise ega füüsilise isikuga, siis seltsingut Äriregistrisse ei kanta. Seltsingu vormis võiks tegutseda väikesed huvialaklubid ja ringid jms  ning kui on tegemist lühiajalise projektiga.


Viimane uudis

Tuleviku töötoad Pandivere Paeriigis Allikate Allikal

toimuvad 2022.aasta jaanuaris

Loe lähemalt

Kalender

Tagasi
Veebruar 2022
Edasi
E T K N R L P
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28           

Küsitlus

Pole aktiivset küsitlust