Uudiste arhiiv

Rahvusvaheline maanoorte konverents ja LEADER tegevusgruppide talveseminar

02.02.2015

Toimus Rakveres 21-23. jaanuaril

 Konverents „Kuidas motiveerida maapiirkondade noori?“.

 

MTÜ PAIK korraldas rahvusvahelise konverentsi „Kuidas motiveerida maapiirkondade noori?“.

Konverents  toimus Euroopa Liidu Balti mere piirkonna jätkusuutliku programmi raames. Programmi eesmärgiks on tutvuda erinevate meetoditega noorte, eriti maapiirkondade noorte ettevõtlikkuse ja ettevõtluse arendamisel.

Ürituse organiseerisid  koostöös MTÜ Arenduskoda, MTÜ Järva Arengu Partnerid ja MTÜ Lõuna-Järva Koostöökogu. Konverentsil olid osalejad Rootsist, Soomest, Lätist, Leedust, Poolast ja Eestist. Pandivere piirkonnast osalesid mitmed noored ettevõtjad Tamsalu, Väike-Maarja ja Laekvere vallast. Tamsalu Gümnaasiumist osalesid  ka mitmed õpilased õpetaja Maire Tamme juhendamisel.

Väga sisukas oli Harald Lepiski ettekanne, mis andis hea ülevaate, kuidas noori inspireerida. Alati on kasulik märgata võimalusi, need panna oma kasuks tööle. Tänu interneti arengule võib töötada ja tegelda ettevõtlusega igas maapiirkonnas. Tegevusgrupid tegid esitlused noorte ettevõtlusest. Pandivere piirkonna näite esitleja oli Tamsalu ettevõtja  Matthew Curphy, kes rääkis Oruveski Talu loo. Teistest piirkondadest olid näited Arma Ratsatalu ja Raismiku talust, kes tegeleb teraviljatoodete ja rapsiõli tootmisega Järvamaal.  Kadrina Keskkooli õpetaja  Raimo Maasik,  tutvustas õppeprogrammi  Cadrina, mis algatati puiduettevõtte Aru Grupp poolt, kes soovisid arendada koostööd kohaliku kooliga insertehniliste alade õpetamiseks. Omapärasena mõjus Ettevõtlusteatri etteaste, kes tutvustas meetodit, kuidas teatri võimalused on kasutatavad ettevõtluse tutvustamisel ja noorte ettevõtluse arendamisel.

Väga suurt huvi konverentsi osalejate seas tekitas Tamsalu ettevõtluspesa külastamine.

Tamsalu ettevõtluspesa on tekkinud Tamsalu vallavalitsuse, MTÜ PAIK ja ettevõtjate koostöös. Alguses osalesid mõned ettevõtjad Tamsalu vallavalitsuse ja LEADER programmi poolt rahastatud ettevõtluse kursustel. Edasi taotles toetuse EJ Projekt Grupp OÜ ,kes sai toetust tootmishoone renoveerimiseks, mille käigus renoveeriti hoone katus ja soojustati seinad. Edasi asusuid sellese ettevõtluspesasse  Merti Tootmine, OÜ Telavero, Borkholm Ehitus OÜ, Reka Grupp OÜ, Martex Kopad OÜ. Konverentsi külastajate hinnangul on tegemist uudse lähenemisega alustavate ettevõtete toetamisel, kuna uuel ettevõttel pole piisavalt vahendid tootmisruumide välja ehitamiseks ning seetõttu on lihtsam vajalikud ruumid rentida. Toodi välja ka otstarbekus, ehk tootmisruume oli kohendatud täpselt vajaduse kohaselt. Positiivsena märgiti ka piirkonnast väljastpoolt tulnud firmade kaasamine. Paljud mainisid samuti, et üllatav on maapiirkonnas leida nii mitmeid noori ettevõtjaid. Selliste tegevuste toetamine  oleks ka üks võimalus, kuidas  kohalikud omavalitsused saaksid alustavaid ettevõtjaid toetada oma ettevõtlustoetuste  abil.

Küsisin ka mitmelt konverentsilt osavõtnult kommentaari.

Hans-Olof Stalgren, Coompanion Rootsi, projekti juht: tegemist oli väga ladusalt korraldatud üritusega, kus olid tasakaalus ettekanded ja ettevõtete külastused. Ettevõtluspesa on meetod, mis väärib põhjalikumat uurimist. Väga positiive oli, et üritusele oli lisaks rahvusvahelisele seltskonnale kaasatud ka hulgalised piirkonna noori.

Toomas Uudeberg, Tamsalu vallavanem, oli meeldiv kogeda Cadrina proejkti, kus kool ja ettevõte teevad väga sisulist koostööd.

Indrek Kesküla, Väike-Maarja vallavanem, oli meeldiv kogeda, et maapiirkonnas on tegusad noored. Piirkonnal on tulevikku.

Riho Tell, Tamsalu abivallavanem, väga palju uut ei olnud leida, mistõttu on hea kogeda, et oleme ettevõtluse arendamisel õigel teel.

Elle Allik, PAIK nõustaja, ühiselt tegutsedes on võimalik saada paremat tulemust.

Erko Jullinen, konverents oli hea võimalus saada osa headest ettekannetest, samuti tutvustada oma ettevõtet. Meelsasti osaleks ka edaspidistel üritustel.

Aivar Niinemägi

MTÜ PAIK juhataja

« Tagasi

Viimane uudis

Põhja-Eesti ettevõtjate tooted on oodatud kohaliku toidu- ja joogimeenekonkursile

Loe lähemalt

Kalender

Tagasi
Juuli 2020
Edasi
E T K N R L P
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031   

Küsitlus

Pole aktiivset küsitlust